Dziennikarstwo – jako sztuka

Artykuły początkującej dziennikarki z Kazachstanu.


Listopad 13, 2017

II Festiwal Nauka Kultura Media im. Ryszarda Kapuścińskiego w Izabelinie

Relacja z uroczystego otwarcia festiwalu.

Uroczyste otwarcie II Festiwalu Nauka Kultura Media im. Ryszarda Kapuścińskiego. Izabelin jako miejsce łączenia się ludzi z naturą. Goście specjalni. Wernisaż wystawy „Ogrody japońskie”. Wspomnienia z I festiwalu.  Wystąpienie organizatorów wydarzenia. Krótki opis filmów ku czci „cesarza reportażu”. Odczyt polskiego aktora urywków z „Szachinszachu”.

festiwal_nkm_201_rot (1)Ryszard Kapuściński wielokrotnie będąc w Izabelinie, zawsze podkreślał, że lubi to miejsce przede wszystkim za jej niesamowitą naturę. „Spokój, las, zieleń, śpiew ptaków. Przede wszystkim inni ludzie, bardziej spokojni, życzliwi, leśni . Dostrojeni do tego miejsca , w którym nie ma hałasu, spalin, napięcia, agresji” – tak pisał o tej małej miejscowości pod Warszawą, w której spędził podczas okupacji kilka lat swojego dzieciństwa. Nic dziwnego więc, że Izabelin został wybrany po raz drugi jako miejsce obchodzenia Festiwalu Natura Kultura Media im. Ryszarda Kapuścińskiego. Festiwal trwał od 25 do 28 października bieżącego roku. Było to nie tylko szansą lepiej poznać autora i jego twórczość, ale również więcej dowiedzieć się o Kampinoskim Parku Narodowym oraz poznać ludzi, którzy żyją w jedności z naturą. Organizatorami  II Festiwalu byli między innymi: Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliografii, centrum Kultury Izabelin, Kampinoski Park Narodowy. W ciągu czterech dni zdążyli zorganizować wiele ciekawych spotkań z dziennikarzami  i reżyserami, pokazać dużo interesujących filmów o reportażyście czytania utworów Kapuścińskiego.

25 października o godz. 17:30 w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w ramach festiwalu, można było cieszyć się wernisażem wystawy zdjęć pod tytułem „Ogrody japońskie”. Stanisław Roszkowski – były reporter i dziennikarz, dzisiaj przedsiębiorca, podróżnik, hodowca kur ozdobnych oraz miłośnik ogrodów  posiada w swojej kolekcji około 50 tys. ujęć. Właściciel  jednej z największych tego typu kolekcji w Europie zaprezentował fotografię wykonane podczas jego siedmiu podróży do Japonii. Wszyscy z zachwyceniem oglądali zdjęcia Roszkowskiego i słuchali haików, które recytowała aktorka Kamila Kamińska.

Od prawej: Stanisław Roszkowski i Kamila Kamińska fot. RN

Po prezentacji wernisażu, o godz. 18:00, organizatorzy spotkania zaprosili wszystkich do większej sali dla uroczystego otwarcia. Stanisław Zawiśliński, dziennikarz, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, prezes Fundacji Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego – prowadził oficjalną część otwarcia festiwalu. Po przywitaniu powiedział kilka słów wstępnych. Przedstawił gości specjalnych, między innymi: Alicję Kapuścińską – żonę „cesarza reportażu”, Mamadou Diouf – senegalskiego wokalistę, dziennikarza i działacza społecznego, Marka Kusibę – autora książki „Kapuściński z daleka (i z bliska)”.  Podkreślając ważność danego festiwalu przedstawił krótki film – sonda uliczna w Warszawie na przełomie czerwca i lipca 2017 roku. Studenci, młodzi dziennikarze, pytali mieszkańców stolicy czy rozpoznają osobę ze zdjęcia, którą był Ryszard Kapuściński. Jak się okazało, nie wielu ludziom twarz polskiego reportażysty jest znana, jednak znalazło się kilka osób, które czytają jego utwory. Drugi film, który zaprezentowano, był zbiorem materiałów z I Festiwalu Nauka Kultura Media. Film ten przygotowali studenci WDIiB Uniwersytetu Warszawskiego. W kilkuminutowym wzruszającym filmie można było zobaczyć, jak obchodzili zeszłoroczny festiwal,  kto uczestniczył,  kto był wśród gości specjalnych.

Po obejrzeniu krótkich filmów, przedstawiono trzech organizatorów festiwalu: Witolda Malarowskiego – Wójta gminy Izabelin, Mirosława Markowskiego – Dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego oraz przedstawiającego media Michała Dworzyńskiego. W swoim krótkim wystąpieniu, każdy z organizatorów wyjaśnił ważność obchodzenia festiwalu przez pryzmat kultury, nauki oraz mediów. Podkreślali, że są to dziedziny mocno powiązane między sobą. Powiedzieli, że cieszą się, widząc jak festiwal okrzepł w tym roku, nabrał rumieńców i stał się bardziej interesujący. Zachęcali wszystkich do wzięcia udziału w  krótkim, ale bardzo ciekawym jesiennym wydarzeniu. Po tym wystąpieniu II Festiwal Nauka Kultura Media był oficjalnie otwarty. Dla podniesienia nastroju zaprezentowano film – który jest wspólną pracą Zawiślińskiego ze studentami dziennikarstwa UW – „Kapuściński z Pińska do Izabelina”. Krótka historia życia, biografia Kapuścińskiego w której pokazano go jako człowieka, przyjaciela, dziennikarza, reportażystę.

Pod koniec Stanisław Zawiśliński poruszył temat czytelnictwa w Polsce. Wskazał na istniejący problem, który, tak naprawdę, dotyczy nie tylko Polaków. Polega on na tym, że  coraz mniej ludzi czyta. Z wyrozumiałością, próbuje wytłumaczyć jak świat internetu niszczy książki, szczególnie mówiąc o sieciach społecznościowych. Nawiązuje do przemyślenia nad korzystnym spędzaniem czasu wolnego.

DSC_1345-min

Andrzej Mastalerz czyta fragmenty utworu „Szachinszach” fot. RN

O godz. 18:30, na zakończenie oficjalnej części uroczystego otwarcia wystąpił polski aktor – Andrzej Mastalerz. Zaproszony gość przeczytał fragmenty z znanego utworu Kapuścińskiego – „Szachinszach”.  Dlaczego akurat „Szachinszach”? Książka, która jak mówił sam autor, została napisana przypadkiem. Jest reportażem z podróży Kapuścińskiego do Teheranu. Fascynujący reportaż ukazuje kluczowy konflikt końca XX wieku. Konflikt ten powstaje między odgórną rewolucją, usiłującą wprowadzić „nowoczesność”, a kontrrewolucją fanatycznego integryzmu muzułmańskiego. Obraz panowania i upadku szacha Iranu Mohammeda Rezy Pahlaviego bez wątpienia może służyć dziś dobrym przykładem dla wielu dysydentów. Polityka, to temat, który jest zawsze aktualny, ciekawy i zazwyczaj budzi dużo refleksji.

Wszyscy z zachwyceniem słuchali Andrzeja Mastalerza. Aktor z wyrazistym, ładnym, męskim głosem bardzo pocieszył publiczność. Po przeczytaniu fragmentów z książki, Mastalerz usiadł wśród innych gości, żeby móc dalej cieszyć się niesamowicie atrakcyjną programem festiwalu.

 

autor: Regina Nowicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *