Dziennikarstwo – jako sztuka

Artykuły początkującej dziennikarki z Kazachstanu.


Listopad 13, 2017

„Ta chwila, ten moment, ta ulotność …”

Fotoreportaż z wystawy fotografii „Ogrody Japońskie” pod autorstwem Stanisława Roszkowskiego.

II Festiwal Nauka Kultura Media im. Ryszarda Kapuścińskiego w Izabelinie. Wernisaż wystawy Stanisława Roszkowskiego po tytułem „Ogrody Japońskie”. Prezentacja kolekcji zdjęć zrobionych podczas siedmiu podróży do Japonii.

25 października godzina 17:30 – rozpoczyna się otwarcie II Festiwalu Natura Kultura Media im.Ryszarda Kapuścińskiego w Izabelinie. W tym roku odbywa  się w  Kampinoskim Parku Narodowym.  Siedziba Dyrekcji KPN jest przepełniona ludźmi  wśród których są między innymi  wójt gminy Izabelin Witold Malarowski, żona „cesarzu reportażu” Alicja Kapuścińska, polski aktor Andrzej Mastalerz,  autor książki „Kapuściński z daleka (i z bliska)”  Marek Kusiba,  mieszkańcy Izabelinu, studenci Uniwersytetu Warszawskiego i organizatorzy festiwalu. Czekając na rozpoczęcie wernisażu można zjeść ciastko i napić się gorącej kawy, żeby chociażby trochę rozgrzać się w deszczowy jesienny dzień.

DSC_1269-min

Izabelin – miejsce ciekawych spotkań fot. RN

Stanisław Roszkowski –  przedsiębiorca, hodowca kur ozdobnych, podróżnik,  a jednocześnie wielki  miłośnik ogrodów – przedstawia część  swojej kolekcji zdjęć zrobionych podczas jego siedmiu podróży do Japonii.„Ogrody Japońskie” – tak właśnie brzmi tytuł wystawy. Były dziennikarz i reporter w okresie lat  2005-2014 zebrał około 50 tyś. ujęć, które niewątpliwie stanowią jedną z największych kolekcji tego typu w Europie.

10-min

Wernisaż wystawy „Ogrody Japońskie” fot.RN

Unikatowość reprezentowanej wystawy polega na wizji samego fotografa, pokazanie iż piękno tkwi w prostocie, że mamy cieszyć się z natury nas otaczającej, że mamy nauczyć się doceniać swoje życie. Na zdjęciach przedstawiono wiele lokalnych, pomniejszych ogrodów, których rzadko można spotkać w publikacjach, a które jednak są przepiękne.

spośród ogrodów japońskich-min

Spośród ogrodów japońskich fot.RN

Wernisażowi towarzyszą utwory haiku, które recytuje Kamila Kamińska. Aktorka, kobieta z niezwykle pięknym głosem, umiejętnie dopasowuje krótkie utwory poetyckie do każdego ze zdjęć. Zachwycona kulturą japońską wzywa każdego do zapoznania się z nią bo, jak mówi, zupełnie inaczej czyta się wtedy haiku.

6-min

Rozpoczęcie prezentacji wystawy. W centrum: Stanisław Roszkowski i Kamila Kamińska fot.RN

„Jest to ta chwila, ten moment, ta ulotność w dziejach świata, w naszym życiu” – tak mówi Roszkowszki o zdjęciu autorstwa jego syna, które uważa za symboliczne nie tylko dla wystawy ale i dla kultury japońskiej w całości.  Porównuje życie człowieka z wiśnią japońską – sakurą. Mówi, że jesteśmy jej kwiatkami, które kwitną tylko dwa-trzy dni. Nawołuje do tego, że nasz moment życia jest krótki „ … jesteśmy chwilę tutaj”.

Ulotność. Cwila. Moment-min

Ulotność. Chwila. Moment fot.RN

jesteśmy chwilę tu-min

„Jesteśmy chwilę tutaj … ” fot. RN

Wielokrotnie wskazuje na  więź pomiędzy człowiekiem a naturą. Polski fotograf, jak i Kapuściński w swoich reportażach, szuka tego co łączy, a nie dzieli. I  to dobrze widać we wszystkich jego zdjęciach. „Ludzie są w tle są częścią tej natury” – mówi Raszkowski, dobrze wpisując się w tematykę festiwalu.

Ludzie są w tle, są częścią tej natury - Roszkowski-min

„ Ludzie są w tle, są częścią tej natury „ – Stanisław Roszkowski fot. RN

jesień głęboka cóż porabia mój sąsiad blizki  w te dni-min

Jesień głęboka cóż porabia mój sąsiad bliski fot. RN

Autor wernisażu zamierzono nie ujawnia wszystkich tajemnic reprezentowanych zdjęć i na koniec zachęca do własnej refleksji. Pozostawienie gości z uczuciem nienasycenia,  budzi jeszcze większe zainteresowanie tą wystawą.

koniec wystawy z poczuciem nie nasycenia-min

Zakończenie wystawy. Zostawienie gości z poczuciem nie nasycenia fot. RN

 

autor: Regina Nowicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *